Aktualności

Prognozy pogody dają nadzieję na białe święta. Co dla nas jest powodem do radości, dla ptaków jest kiepską wiadomością. Pokrywa śnieżna uniemożliwia im samodzielne znajdowanie pożywienia. Dlatego warto już rozpocząć dokarmianie ptaków, które odwdzięczą się nam
w sezonie letnim zjadając komary. Karmnik na rogu ul. Pomarańczowej i Kokosowej działa już od jakiegoś czasu i ktoś mądrze uzupełnia go
o jedzenie zdrowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Wszyscy możemy pomóc ptakom przetrwać zimę.  

 Co warto wiedzieć o dokarmianiu ptaków:

1. Po pierwsze ptakom dajemy tylko naturalne produkty, nie przetworzone przez człowieka. Czyli chleb i podobne odpada. Ptaki co prawda go zjedzą, ale to może wywołać wiele problemów w ich układach pokarmowych i możemy narobić więcej szkody niż pożytku. Sól lub inne przyprawy oraz konserwanty są dla ptaków szkodliwe i mogą powodować poważne choroby. Dodatkowo wypieki szybko pleśnieją.

2. W dokarmianiu ptaków dobrze sprawdza się słonecznik łuskany, który jest uniwersalnym pokarmem dla dużej liczby gatunków. Poza tym jest to dla nich prawdziwy przysmak- zawsze znika pierwszy z karmnika. Można też dosypać siemię lniane, płatki owsiane, nasiona dyni,  potłuczone orzechy, ćwiartkę jabłka, gruszki, lub zasuszone jagody.

3. Tłuszczowe kule z zatopionymi ziarnami są świetne w mroźne zimy. W cieplejszych warunkach szybko jełczeją i stają się zagrożeniem dla ptaków.

4. Bardzo ważna rzecz! Gdy już raz zaczniemy dokarmiać ptaki w danym miejscu, trzeba je regularnie dokarmiać do końca zimy. Gdy po zimnej nocy ptak szuka pożywienia, poleci najpierw tam gdzie się go spodziewa. Czasami robi to resztkami sił i nie powinien ich marnować.

5. Miejsce dokarmiania ptaków będzie je przyciągać i ułatwiać ich obserwacje. Pamiętajmy by nie zachowywać się głośno w okolicach karmników. To naprawdę płochliwe zwierzęta, a możliwość posilenia się w zimie to dla nich kwestia życia i śmierci.

TO PIĘKNE, ŻE POMAGACIE IM GDY POTRZEBUJĄ WAS NAJBARDZIEJ! 🙂